NOTER
3. Upplysningar om segmenten
| Q3 2026 | Q3 2025¹ | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR, kvarvarande verksamhet | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa |
| Intäkter | 374,7 | 203,8 | 0,3 | 353,6 | 191,7 | 0,3 | ||
| Segmentsinterna intäkter | -0,6 | -6,8 | -0,6 | -0,5 | -6,1 | -0,3 | ||
| Intäkter från externa kunder | 374,1 | 197,0 | -0,3 | 570,8 | 353,1 | 185,6 | 0,0 | 538,7 |
| Fördelat per betalare: | ||||||||
| Privat | 307,2 | 142,9 | -0,3 | 449,8 | 288,0 | 129,8 | 0,0 | 417,8 |
| Offentlig | 66,9 | 54,1 | 0,0 | 121,0 | 65,1 | 55,8 | 0,0 | 120,9 |
| Fördelat per land: | ||||||||
| Polen | 310,3 | 23,8 | 0,0 | 334,1 | 286,8 | 21,9 | 0,0 | 308,7 |
| Tyskland | 11,5 | 82,7 | - | 94,2 | 13,8 | 81,0 | - | 94,8 |
| Rumänien | 46,1 | 36,8 | - | 82,9 | 46,7 | 34,9 | - | 81,6 |
| Ukraina | 2,4 | 25,2 | - | 27,6 | 2,2 | 21,6 | - | 23,8 |
| Övriga länder | 3,8 | 28,5 | -0,3 | 32,0 | 3,6 | 26,2 | 0,0 | 29,8 |
| Rörelseresultat | 40,6 | 22,3 | -13,6 | 49,3 | 33,1 | 20,6 | -13,3 | 40,4 |
| Marginal | 10,8 % | 10,9 % | 8,6 % | 9,4 % | 10,7 % | 7,5 % | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 33,4 | 15,5 | 1,1 | 50,0 | 34,5 | 15,2 | 0,8 | 50,5 |
| EBITDA | 74,0 | 37,8 | -12,5 | 99,3 | 67,6 | 35,8 | -12,5 | 90,9 |
| Marginal | 19,8 % | 18,5 % | 17,4 % | 19,1 % | 18,7 % | 16,9 % | ||
| Avskrivning/nedskrivning av nyttjanderättstillgångar | -15,8 | -7,2 | -0,1 | -23,1 | -15,4 | -6,9 | -0,1 | -22,4 |
| Ränta på leasingskulder | -3,9 | -1,4 | 0,0 | -5,3 | -3,9 | -1,4 | 0,0 | -5,3 |
| Segmentresultat: EBITDAaL | 54,3 | 29,2 | -12,6 | 70,9 | 48,3 | 27,5 | -12,6 | 63,2 |
| Marginal | 14,5 % | 14,3 % | 12,4 % | 13,6 % | 14,3 % | 11,7 % | ||
| Övriga intäkter och kostnader | -0,2 | -0,7 | ||||||
| Räntenetto | -12,4 | -11,8 | ||||||
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | -4,0 | -1,2 | ||||||
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Skatt | -7,9 | -7,5 | ||||||
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 24,8 | 19,2 | ||||||
| 9M 2026 | 9M 2025¹ | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR, kvarvarande verksamhet | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa |
| Intäkter | 1 135,4 | 609,2 | 1,1 | 1 075,0 | 562,9 | 0,6 | ||
| Segmentsinterna intäkter | -1,9 | -21,3 | -0,9 | -1,5 | -18,6 | -0,4 | ||
| Intäkter från externa kunder | 1 133,5 | 587,9 | 0,2 | 1 721,6 | 1 073,5 | 544,3 | 0,2 | 1 618,0 |
| Fördelat per betalare: | ||||||||
| Privat | 933,7 | 422,3 | 0,2 | 1 356,2 | 879,7 | 376,2 | 0,2 | 1 256,1 |
| Offentlig | 199,8 | 165,6 | 0,0 | 365,4 | 193,8 | 168,1 | 0,0 | 361,9 |
| Fördelat per land: | ||||||||
| Polen | 934,1 | 69,2 | 0,0 | 1 003,3 | 847,0 | 65,6 | 0,1 | 912,7 |
| Tyskland | 35,5 | 252,9 | - | 288,4 | 43,2 | 244,1 | - | 287,3 |
| Rumänien | 144,1 | 108,7 | - | 252,8 | 138,6 | 100,2 | - | 238,8 |
| Ukraina | 7,0 | 71,8 | - | 78,8 | 6,6 | 63,3 | - | 69,9 |
| Övriga länder | 12,8 | 85,3 | 0,2 | 98,3 | 38,1 | 71,1 | 0,1 | 109,3 |
| Rörelseresultat | 115,8 | 72,4 | -43,2 | 145,0 | 98,2 | 61,4 | -41,6 | 118,0 |
| Marginal | 10,2 % | 11,9 % | 8,4 % | 9,1 % | 10,9 % | 7,3 % | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 100,9 | 45,7 | 2,9 | 149,5 | 99,3 | 43,8 | 2,4 | 145,5 |
| EBITDA | 216,7 | 118,1 | -40,3 | 294,5 | 197,5 | 105,2 | -39,2 | 263,5 |
| Marginal | 19,1 % | 19,4 % | 17,1 % | 18,4 % | 18,7 % | 16,3 % | ||
| Avskrivning/nedskrivning av nyttjanderättstillgångar | -47,1 | -21,2 | -0,2 | -68,5 | -44,6 | -19,5 | -0,3 | -64,4 |
| Ränta på leasingskulder | -11,7 | -4,1 | 0,0 | -15,8 | -11,1 | -3,9 | 0,0 | -15,0 |
| Segmentresultat: EBITDAaL | 157,9 | 92,8 | -40,5 | 210,2 | 141,8 | 81,8 | -39,5 | 184,1 |
| Marginal | 13,9 % | 15,2 % | 12,2 % | 13,2 % | 14,5 % | 11,4 % | ||
| Övriga intäkter och kostnader | -0,2 | 1,1 | ||||||
| Räntenetto | -35,8 | -34,8 | ||||||
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | -9,2 | 0,0 | ||||||
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0,0 | 0,2 | ||||||
| Skatt | -28,0 | -25,4 | ||||||
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 71,8 | 59,1 | ||||||
| R12 | Helår 2025¹ | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR, kvarvarande verksamhet | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa | Healthcare Services | Diagnostic Services | Centrala/övriga | Summa |
| Intäkter | 1 509,9 | 801,2 | 1,2 | 1 449,5 | 754,9 | 0,7 | ||
| Segmentsinterna intäkter | -2,5 | -27,9 | -0,9 | -2,1 | -25,2 | -0,4 | ||
| Intäkter från externa kunder | 1 507,4 | 773,3 | 0,3 | 2 281,0 | 1 447,4 | 729,7 | 0,3 | 2 177,4 |
| Fördelat per betalare: | ||||||||
| Privat | 1 241,6 | 553,4 | 0,3 | 1 795,3 | 1 187,6 | 507,3 | 0,3 | 1 695,2 |
| Offentlig | 265,8 | 219,9 | 0,0 | 485,7 | 259,8 | 222,4 | 0,0 | 482,2 |
| Fördelat per land: | ||||||||
| Polen | 1 240,1 | 90,8 | 0,0 | 1 330,9 | 1 153,0 | 87,2 | 0,1 | 1 240,3 |
| Tyskland | 49,4 | 333,7 | - | 383,1 | 57,1 | 324,9 | - | 382,0 |
| Rumänien | 191,5 | 142,1 | - | 333,6 | 186,0 | 133,6 | - | 319,6 |
| Ukraina | 9,2 | 93,8 | - | 103,0 | 8,8 | 85,3 | - | 94,1 |
| Övriga länder | 17,2 | 112,9 | 0,3 | 130,4 | 42,5 | 98,7 | 0,2 | 141,4 |
| Rörelseresultat | 148,6 | 90,5 | -59,6 | 179,5 | 131,0 | 79,5 | -58,0 | 152,5 |
| Marginal | 9,8 % | 11,3 % | 7,9 % | 9,0 % | 10,5 % | 7,0 % | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 134,9 | 60,9 | 3,7 | 199,5 | 133,3 | 59,0 | 3,2 | 195,5 |
| EBITDA | 283,5 | 151,4 | -55,9 | 379,0 | 264,3 | 138,5 | -54,8 | 348,0 |
| Marginal | 18,8 % | 18,9 % | 16,6 % | 18,2 % | 18,3 % | 16,0 % | ||
| Avskrivning/nedskrivning av nyttjanderättstillgångar | -62,6 | -28,2 | -0,2 | -91,0 | -60,1 | -26,5 | -0,3 | -86,9 |
| Ränta på leasingskulder | -15,6 | -5,4 | 0,0 | -21,0 | -15,0 | -5,2 | 0,0 | -20,2 |
| Segmentresultat: EBITDAaL | 205,3 | 117,8 | -56,1 | 267,0 | 189,2 | 106,8 | -55,1 | 240,9 |
| Marginal | 13,6 % | 14,7 % | 11,7 % | 13,1 % | 14,1 % | 11,1 % | ||
| Övriga intäkter och kostnader | 0,3 | 1,6 | ||||||
| Räntenetto | -47,2 | -46,2 | ||||||
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | -8,5 | 0,7 | ||||||
| Resultat från andelar i intresseföretag | -0,1 | 0,1 | ||||||
| Skatt | -33,1 | -30,5 | ||||||
| Periodens resultat från kvarvarande verksamhet | 90,9 | 78,2 | ||||||
¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.