Delårsrapport juli-september 2026
De siffror som presenteras i denna rapport avser kvarvarande verksamhet såvida inget annat anges. Den indiska sjukhusverksamheten redovisas som en avyttringsgrupp som innehas för försäljning samt som avvecklad verksamhet. Koncernen totalt avser både kvarvarande verksamhet och avvecklad verksamhet. Jämförelsesiffror har räknats om där så är tillämpligt.
Intäkterna uppgick till MEUR ( MEUR), en ökning med , organisk tillväxt var .
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till MEUR ( MEUR), en ökning om , rörelsemarginalen var ().
Nettoresultatet uppgick till MEUR ( MEUR), en ökning om och en vinstmarginal på ().
Nettoresultat för koncernen totalt uppgick till 25,2 MEUR (18,6 MEUR).EBITDA uppgick till MEUR ( MEUR), en ökning med . EBITDA-marginalen var ().
EBITDAaL uppgick till MEUR ( MEUR), en ökning med . EBITDAaL-marginalen var ().
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till MEUR ( MEUR) för koncernen totalt.
Resultat per aktie före/efter utspädning var EUR ( EUR).
Avyttring av den indiska sjukhusverksamheten offentliggjordes och förväntas slutföras under fjärde kvartalet samt generera en bruttolikvid om 740 MEUR.
Organisk tillväxt
EBITDA-marginal
93,8 MEUR
Kassaflöde från den löpande verksamheten
(koncernen totalt)
Det tredje kvartalet har varit ett händelserikt kvartal där vi offentlig-gjorde att vi kommer att avyttra vår indiska sjukvårdsverksamhet, fortsatte att optimera vårt nätverk samt etablerade nya gym och blod-provscentraler. Samtidigt fortsätter vi att leverera organisk tillväxt, förbättra marginalerna och generera ett stabilt kassaflöde från verksamheten.
John Stubbington, vd
Medicover är ett ledande internationellt hälsovårds- och diagnostikföretag som grundades 1995. Medicover driver ett stort antal öppenvårdskliniker, sjukhus, specialistvårdsenheter, laboratorier, gym samt blodprovscentraler. De största marknaderna är Polen, Tyskland, Rumänien och Indien. 2025 uppgick Medicovers intäkter till 2 378 MEUR och företaget hade fler än 49 000 anställda. För mer information, besök medicover.com
Intäkter och resultat
| MEUR | Q3 2026 | Q3 2025¹ | ∆ | 9M 2026 | 9M 2025¹ | ∆ | R12 | Helår 2025¹ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Intäkter | 570,8 | 538,7 | 6 % | 1 721,6 | 1 618,0 | 6 % | 2 281,0 | 2 177,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 49,3 | 40,4 | 22 % | 145,0 | 118,0 | 23 % | 179,5 | 152,5 |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 7,5 % | 8,4 % | 7,3 % | 7,9 % | 7,0 % | ||
| Nettoresultat | 24,8 | 19,2 | 29 % | 71,8 | 59,1 | 21 % | 90,9 | 78,2 |
| Vinstmarginal | 4,3 % | 3,6 % | 4,2 % | 3,7 % | 4,0 % | 3,6 % | ||
| Resultat per aktie före utspädning, EUR | 0,162 | 0,127 | 28 % | 0,471 | 0,391 | 20 % | 0,600 | 0,519 |
| Resultat per aktie efter utspädning, EUR | 0,162 | 0,127 | 28 % | 0,470 | 0,390 | 21 % | 0,598 | 0,518 |
| EBITDA | 99,3 | 90,9 | 9 % | 294,5 | 263,5 | 12 % | 379,0 | 348,0 |
| EBITDA-marginal | 17,4 % | 16,9 % | 17,1 % | 16,3 % | 16,6 % | 16,0 % | ||
| Justerad EBITDA | 101,3 | 94,7 | 7 % | 302,3 | 276,0 | 10 % | 391,1 | 364,8 |
| Justerad EBITDA-marginal | 17,8 % | 17,6 % | 17,6 % | 17,1 % | 17,2 % | 16,8 % | ||
| EBITDAaL | 70,9 | 63,2 | 12 % | 210,2 | 184,1 | 14 % | 267,0 | 240,9 |
| EBITDAaL-marginal | 12,4 % | 11,7 % | 12,2 % | 11,4 % | 11,7 % | 11,1 % | ||
| Justerad EBITDAaL | 72,9 | 67,0 | 9 % | 218,0 | 196,6 | 11 % | 279,1 | 257,7 |
| Justerad EBITDAaL-marginal | 12,8 % | 12,4 % | 12,7 % | 12,1 % | 12,2 % | 11,8 % | ||
| EBITA | 52,1 | 44,8 | 16 % | 153,5 | 129,6 | 18 % | 191,3 | 167,4 |
| EBITA-marginal | 9,1 % | 8,3 % | 8,9 % | 8,0 % | 8,4 % | 7,7 % | ||
| Koncernen totalt² | ||||||||
| Nettoresultat | 25,2 | 18,6 | 36 % | 69,6 | 55,4 | 26 % | 86,9 | 72,7 |
| Resultat per aktie före utspädning, EUR | 0,169 | 0,129 | 31 % | 0,476 | 0,390 | 22 % | 0,601 | 0,514 |
| Resultat per aktie efter utspädning, EUR | 0,169 | 0,129 | 31 % | 0,475 | 0,389 | 22 % | 0,599 | 0,513 |
För definitioner och avstämningar av alternativa nyckeltal, se medicover.com
R12 - rullande tolv månader (1 oktober 2025 - 30 september 2026).
¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.
²Inkluderar kvarvarande och avvecklad verksamhet.