Logo
20251013 MEDICOVER STELLAR 0791 1

Healthcare Services

Healthcare Services – tillhandahåller ett brett utbud av högkvalitativa hälso- och sjukvårdstjänster, inklusive öppenvård och slutenvård, tandvård, fertilitetsbehandlingar samt friskvårdserbjudanden såsom träning. Tjänsterna kan finansieras genom arbetsgivarbetalda abonnemang, av patienterna själva genom kontantbetald vård (FFS) eller via offentlig eller privat sjukförsäkring. 

 

Aktiviteter i kvartalet

  • Medicover ingick avtal om att avyttra Medicover Hospitals India till fonder förvaltade av det globala investmentbolaget KKR.

  • I Polen lanserade Medicover ScreeningBUS, en mobil sjukvårdsenhet som tar preventiva undersökningar, läkarkonsultationer och hälsofrämjande insatser direkt till kundernas arbetsplatser, vilket ger deras medarbetare tillgång till vård utan att lämna arbetet.

Kommentarer och siffror avser kvarvarande verksamhet, om inte annat anges.

Intäkter uppgick till 374,7 MEUR (353,6 MEUR), en ökning med 6,0 %. Den organiska tillväxten var 8,0 %, varav prisjusteringar utgjorde cirka 6,3 procentenheter. 

Förvärvade intäkter uppgick till 0,5 MEUR. 

Valutakursförändringar hade en negativ påverkan om 1,9 %, till följd av en svagare polsk zloty och rumänsk lei. 

Antalet medlemmar uppgick till 1 487 000 (1 549 000), det lägre medlemsantalet var främst hänförligt till den rumänska marknaden. Den arbetsgivarbetalda verksamhetens intäkter ökade med 4,7 % relaterat till fortsatt tillväxt i Polen.

FFS och övriga tjänster har presterat väl, främst drivet av sport/wellness-verksamheten i Polen.

I Rumänien kompenserades svagare FFS-intäkter av en solid tillväxt inom offentligt finansierad vård.

Medicover Hospitals India (MHI), som redovisas som avvecklad verksamhet hade fortsatt en positiv utveckling och levererade intäktstillväxt om 27,1 %. Transaktionen förväntas slutföras under det fjärde kvartalet 2026.

Chart: Healthcare Services intäkter kv, MEUR
Chart: Healthcare Services intäkter fördelat per land kv
Chart: Healthcare Services EBITDA kv, MEUR

 

Rörelseresultat (EBIT) ökade till 40,6 MEUR (33,1 MEUR), främst drivet av sport/wellness-verksamheten samt öppenvårdsklinikerna i Polen. EBIT-marginalen förbättrades till 10,8 % (9,4 %).

EBITDA ökade med 9,6 % till 74,0 MEUR (67,6 MEUR) och EBITDA-marginalen uppgick till 19,8 % (19,1 %). Den tvåsiffriga EBITDA-tillväxten inom sport/wellness-verksamheten och det stabila bidraget från de polska öppenvårdsklinikerna motverkades delvis av en svagare utveckling, främst inom sjukhusverksamheten i Polen och Rumänien samt de tyska tandvårdsklinikerna.

De medicinska kostnaderna i förhållande till intäkterna uppgick till 78,3 % (78,8 %), minskningen var hänförlig till skalfördelar inom sport/wellness-verksamheten i Polen.

EBITDAaL uppgick till 54,3 MEUR (48,3 MEUR), en ökning med 6,0 MEUR. EBITDAaL-marginalen var 14,5 % (13,6 %).

De etablerade slutenvårdsverksamheterna i Polen visade lägre EBITDAaL-marginal delvis till följd av något svagare utveckling inom den offentligt finansierade vården samt inflationsdriven ökning av lönekostnader för medicinsk personal.

Den rumänska verksamhetens EBITDAaL-marginal försvagades något främst till följd av sjukhusverksamhetens utveckling.

Sport/wellness-verksamheten utvecklas väl, efterfrågan på träningsförmåner är god och dessa paket säljs tillsammans med Medicovers hälso- och sjukvårdsförmåner till samma kundgrupp. Investeringar för tillväxt fortsatte under kvartalet, med fyra nya verksamheter tillkomna i nätverket och totalt 16 öppningar hittills under året. Sport/wellness-verksamheten förväntas fortsätta expandera under de kommande kvartalen.

Finansiell översikt nio månader 2026

Kommentarer och siffror avser kvarvarande verksamhet, om inte annat anges.

Intäkter uppgick till 1 135,4 MEUR (1 075,0 MEUR) en ökning med 5,6 % och en organisk tillväxt om 8,4 %. Tillväxten påverkades negativt av försäljningen av den ungerska verksamheten under 2025.

Förvärvade intäkter uppgick till 10,0 MEUR, främst hänförligt till förra årets förvärv. 

Valutakursförändringarna hade en negativ påverkan om 1,1 %, till följd av svagare valutor på samtliga huvudmarknader. 

Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 115,8 MEUR (98,2 MEUR), en marginal på 10,2 % (9,1 %).  

EBITDA uppgick till 216,7 MEUR (197,5 MEUR), en EBITDA-marginal på 19,1 % (18,4 %).

EBITDAaL uppgick till 157,9 MEUR (141,8 MEUR), marginalen var 13,9 % (13,2 %).

 

Healthcare Services intäkter från externa kunder, redovisade i samband med att tjänsterna tillhandahålls, fördelat per betalare och land presenteras i tabellen nedan. Förbetalda intäkter utgörs av intäkter från försäkringsavtal.

MEUR Q3 2026 Q3 2025¹ ∆ 9M 2026 9M 2025¹ ∆ R12 Helår 2025¹
Kvarvarande verksamhet                
Intäkter 374,7 353,6   1 135,4 1 075,0   1 509,9 1 449,5
Segmentsinterna intäkter -0,6 -0,5   -1,9 -1,5   -2,5 -2,1
Intäkter från externa kunder 374,1 353,1 6,0 % 1 133,5 1 073,5 5,6 % 1 507,4 1 447,4
Fördelat per betalare:                
Offentlig 66,9 65,1 2,8 % 199,8 193,8 3,1 % 265,8 259,8
Privat 307,2 288,0 6,7 % 933,7 879,7 6,1 % 1 241,6 1 187,6
- Förbetald 126,3 120,6 4,7 % 379,6 380,0 -0,1 % 503,0 503,4
- Kontantbetald (FFS) 95,6 95,6 0,0 % 296,8 294,3 0,8 % 394,3 391,8
- Övriga tjänster 85,3 71,8 18,9 % 257,3 205,4 25,3 % 344,3 292,4
Fördelat per land:                
Polen 310,3 286,8 8,2 % 934,1 847,0 10,3 % 1 240,1 1 153,0
Rumänien 46,1 46,7 -1,4 % 144,1 138,6 3,9 % 191,5 186,0
Tyskland 11,5 13,8 -17,4 % 35,5 43,2 -17,9 % 49,4 57,1
Övriga länder 6,2 5,8 8,1 % 19,8 44,7 -55,7 % 26,4 51,3

¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.

Nyckeltal Healthcare Services
MEUR Q3 2026 Q3 2025¹ ∆ 9M 2026 9M 2025¹ ∆ R12 Helår 2025¹
Kvarvarande verksamhet                
Intäkter 374,7 353,6 6 % 1 135,4 1 075,0 6 % 1 509,9 1 449,5
Rörelseresultat (EBIT) 40,6 33,1 22 % 115,8 98,2 18 % 148,6 131,0
Rörelsemarginal 10,8 % 9,4 %   10,2 % 9,1 %   9,8 % 9,0 %
EBITDA 74,0 67,6 10 % 216,7 197,5 10 % 283,5 264,3
EBITDA-marginal 19,8 % 19,1 %   19,1 % 18,4 %   18,8 % 18,2 %
EBITDAaL 54,3 48,3 13 % 157,9 141,8 11 % 205,3 189,2
EBITDAaL-marginal 14,5 % 13,6 %   13,9 % 13,2 %   13,6 % 13,1 %
EBITA 42,3 36,3 17 % 121,1 106,3 14 % 156,1 141,3
EBITA-marginal 11,3 % 10,3 %   10,7 % 9,9 %   10,3 % 9,7 %
Antalet medlemmar vid periodens utgång (tusental) 1 487 1 549 -4 % 1 487 1 549 -4 % 1 487 1 546
Antal vårdkliniker 170 185 -8 % 170 185 -8 % - 187
Antal sjukhus 18 18 0 % 18 18 0 % - 18
Antal sängar 1 415 1 500 -6 % 1 415 1 500 -6 % - 1 414
Antal fertilitetskliniker 18 18 0 % 18 18 0 % - 18
Antal dentalkliniker 106 112 -5 % 106 112 -5 % - 110
Antal tandläkarstolar 702 729 -4 % 702 729 -4 % - 720
Antal gym 189 174 9 % 189 174 9 % - 176
Antal övriga anläggningar 84 84 0 % 84 84 0 % - 84
Koncernen totalt²                
Antal sjukhus 42 41 2 % 42 41 2 % - 41
Antal sängar 6 221 6 203 0 % 6 221 6 203 0 % - 6 142
Antal övriga anläggningar 108 107 1 % 108 107 1 % - 107

¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.
²Inkluderar kvarvarande och avvecklad verksamhet.

Loading...