Delårsrapport i sammandrag
Koncernens resultaträkning
| MEUR | Q3 2026 | Q3 2025¹ | 9M 2026 | 9M 2025¹ | R12 | Helår 2025¹ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Intäkter | 570,8 | 538,7 | 1 721,6 | 1 618,0 | 2 281,0 | 2 177,4 |
| Rörelsekostnader | ||||||
| Kostnader för medicinska tjänster | -429,6 | -408,5 | -1 296,8 | -1 225,4 | -1 726,2 | -1 654,8 |
| Bruttoresultat | 141,2 | 130,2 | 424,8 | 392,6 | 554,8 | 522,6 |
| Distributions-, försäljnings- och marknadsföringskostnader | -24,4 | -23,9 | -77,8 | -74,4 | -102,0 | -98,6 |
| Administrationskostnader | -67,5 | -65,9 | -202,0 | -200,2 | -273,3 | -271,5 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 49,3 | 40,4 | 145,0 | 118,0 | 179,5 | 152,5 |
| Övriga intäkter och kostnader | -0,2 | -0,7 | -0,2 | 1,1 | 0,3 | 1,6 |
| Ränteintäkter | 1,1 | 1,1 | 3,0 | 2,9 | 3,9 | 3,8 |
| Räntekostnader | -13,5 | -12,9 | -38,8 | -37,7 | -51,1 | -50,0 |
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | -4,0 | -1,2 | -9,2 | 0,0 | -8,5 | 0,7 |
| Summa finansiella poster | -16,4 | -13,0 | -45,0 | -34,8 | -55,7 | -45,5 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | -0,1 | 0,1 |
| Resultat före skatt | 32,7 | 26,7 | 99,8 | 84,5 | 124,0 | 108,7 |
| Skatt | -7,9 | -7,5 | -28,0 | -25,4 | -33,1 | -30,5 |
| Resultat från kvarvarande verksamhet | 24,8 | 19,2 | 71,8 | 59,1 | 90,9 | 78,2 |
| Avvecklad verksamhet | ||||||
| Resultat från avvecklad verksamhet | 0,4 | -0,6 | -2,2 | -3,7 | -4,0 | -5,5 |
| Periodens resultat, koncernen totalt | 25,2 | 18,6 | 69,6 | 55,4 | 86,9 | 72,7 |
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 25,7 | 19,5 | 72,2 | 58,7 | 91,0 | 77,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -0,5 | -0,9 | -2,6 | -3,3 | -4,1 | -4,8 |
| Periodens resultat | 25,2 | 18,6 | 69,6 | 55,4 | 86,9 | 72,7 |
| Resultat per aktie, kvarvarande verksamhet: | ||||||
| Före utspädning, EUR | 0,162 | 0,127 | 0,471 | 0,391 | 0,600 | 0,519 |
| Efter utspädning, EUR | 0,162 | 0,127 | 0,470 | 0,390 | 0,598 | 0,518 |
| Resultat per aktie, koncernen totalt: | ||||||
| Före utspädning, EUR | 0,169 | 0,129 | 0,476 | 0,390 | 0,601 | 0,514 |
| Efter utspädning, EUR | 0,169 | 0,129 | 0,475 | 0,389 | 0,599 | 0,513 |
¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.