Logo
20251111 MEDICOVER ROMANIA0270

Diagnostic Services

Diagnostic Services – tillhandahåller omfattande kliniska laboratorietjänster inom alla större kliniska specialiteter, från rutinmässiga screeningar till avancerad testning och stödjer allt från sjukdomsförebyggande arbete till uppföljning av behandlingar. Verksamheten bedrivs genom ett nätverk av laboratorier, blodprovscentraler och kliniker i 15 länder, med huvudmarknader i Tyskland, Rumänien och Polen.

Aktiviteter i kvartalet

  • Synevo Rumänien stärkte sitt erbjudande genom att lansera nya tjänster inom longevity, onkologi, neurologi, infertilitet och mikrobiologi. Tjänsterna inkluderar tester av biologisk ålder, lösningar för vätskebiopsi inom onkologi, fosforylerat tau-tester (p-tau217) för utvärdering av Alzheimers sjukdom samt utökade genetiska paneler för reproduktiv hälsa.

  • Synevo Ukraina utökade sitt utbud av genetiska tester med 40 nya tester, vilket stärkte företagets möjligheter inom genetisk diagnostik väsentligt. Expansionen omfattar avancerade genetiska analyser och bedömningar av ärftlig cancerrisk, vilket ger patienter och läkare tillgång till mer omfattande diagnostiska alternativ.

Intäkter uppgick till 203,8 MEUR (191,7 MEUR), en ökning med 6,3 %. Den organiska tillväxten uppgick till 8,5 %, varav prisjusteringar utgjorde cirka 4,3 procentenheter. Inga förvärvade intäkter redovisades under kvartalet.

Valutakursförändringar hade en negativ påverkan om 2,2 %, främst till följd av en svagare ukrainsk hryvnia och rumänsk lei.

Tillväxten drevs främst av en solid utveckling inom FFS. Intäkterna från FFS ökade på samtliga huvudmarknader, särskilt i SEE-regionen.

Antalet laboratorietester ökade till 40,2 miljoner (38,2 miljoner), en ökning med 5,3 %. 1,4 miljoner (0,9 miljoner) bastester utfördes mot låg ersättning för den offentliga hälso- och sjukvårdsfonden i Ukraina.

Chart: Diagnostic Services intäkter kv, MEUR
Chart: Diagnostic Services intäkter fördelat per land kv
Chart: Diagnostic Services EBITDA kv, MEUR

Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 22,3 MEUR (20,6 MEUR), en marginal om 10,9 % (10,7 %). Ökningen förklaras främst av en stark utveckling i Polen, Rumänien och övriga SEE-länder. Utvecklingen förstärktes av synergieffekter från föregående års förvärv. Tyskland redovisade ett svagare resultat i kvartalet till följd av fortsatta investeringar i digitalisering och lägre produktivitet på klinikerna under semesterperioden.

EBITDA uppgick till 37,8 MEUR (35,8 MEUR), EBITDA-marginalen var 18,5 % (18,7 %). Högre FFS-intäkter, tillsammans med en gynnsam försäljningsmix med större andel avancerade tester, motverkades av en svagare utveckling i den tyska verksamheten.

EBITDAaL uppgick till 29,2 MEUR (27,5 MEUR), marginalen var 14,3 % (14,3 %). 

Divisionen uppvisade en stabil utveckling under kvartalet. I Rumänien bidrog den framgångsrika integrationen av tidigare SYNLAB-kunder positivt till lönsamheten och i Polen fortsatte den pågående utbyggnaden av antalet blodprovscentraler att vara en viktig drivkraft för efterfrågan. Den starka intäktstillväxten i SEE-regionen bidrog till en förbättrad marginal, ytterligare stärkt av synergier från integrationen av de SYNLAB-enheter som förvärvades föregående år. Den positiva utvecklingen motverkades dock av svagare utveckling i Tyskland samt inom genetikverksamheten.

Ersättningsreformen som trädde i kraft i oktober 2026 och som påverkar den tyska genetikverksamheten förväntas medföra ett lägre marginalbidrag från verksamheten framöver. Åtgärder har initierats och kommer fortsatt att genomföras för att begränsa påverkan över tid.

Finansiell översikt nio månader 2026

Intäkter uppgick till 609,2 MEUR (562,9 MEUR), en ökning med 8,2 %, organisk tillväxt var 8,9 %. 

Förvärvade intäkter uppgick till 10,9 MEUR och är relaterat till förra årets förvärv.

Valutakursförändringar hade en negativ påverkan om 2,6 %, relaterat till svagare rumänsk lei och ukrainsk hryvnia.

Antalet laboratorietester uppgick till 120,3 miljoner (113,3 miljoner), en ökning med 6,2 %.

Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 72,4 MEUR (61,4 MEUR), marginalen var 11,9 % (10,9 %).

EBITDA uppgick till 118,1 MEUR (105,2 MEUR). Förbättringen drevs främst av Tyskland, Rumänien och övriga SEE-marknader. EBITDA-marginalen ökade till 19,4 % (18,7 %).

EBITDAaL uppgick till 92,8 MEUR (81,8 MEUR), marginalen var 15,2 % (14,5 %).  

 

Diagnostic Services intäkter från externa kunder, redovisade i samband med att tjänsterna tillhandahålls, fördelat per betalare och land redovisas i följande tabell. 

MEUR Q3 2026 Q3 2025 ∆ 9M 2026 9M 2025 ∆ R12 Helår 2025
Intäkter 203,8 191,7   609,2 562,9   801,2 754,9
Segmentsinterna intäkter -6,8 -6,1   -21,3 -18,6   -27,9 -25,2
Intäkter från externa kunder 197,0 185,6 6,1 % 587,9 544,3 8,0 % 773,3 729,7
Fördelat per betalare:                
Offentlig 54,1 55,8 -3,2 % 165,6 168,1 -1,5 % 219,9 222,4
Privat 142,9 129,8 10,1 % 422,3 376,2 12,3 % 553,4 507,3
- Kontantbetald (FFS) 139,4 127,0 9,8 % 412,3 367,5 12,2 % 539,7 494,9
- Övriga tjänster 3,5 2,8 23,3 % 10,0 8,7 14,8 % 13,7 12,4
Fördelat per land:                
Tyskland 82,7 81,0 2,1 % 252,9 244,1 3,6 % 333,7 324,9
Rumänien 36,8 34,9 5,4 % 108,7 100,2 8,5 % 142,1 133,6
Polen 23,8 21,9 8,6 % 69,2 65,6 5,5 % 90,8 87,2
Ukraina 25,2 21,6 16,4 % 71,8 63,3 13,3 % 93,8 85,3
Övriga länder 28,5 26,2 9,0 % 85,3 71,1 20,1 % 112,9 98,7
Nyckeltal Diagnostic Services
MEUR Q3 2026 Q3 2025 ∆ 9M 2026 9M 2025 ∆ R12 Helår 2025
Intäkter 203,8 191,7 6 % 609,2 562,9 8 % 801,2 754,9
Rörelseresultat (EBIT) 22,3 20,6 8 % 72,4 61,4 18 % 90,5 79,5
Rörelsemarginal 10,9 % 10,7 %   11,9 % 10,9 %   11,3 % 10,5 %
EBITDA 37,8 35,8 6 % 118,1 105,2 12 % 151,4 138,5
EBITDA-marginal 18,5 % 18,7 %   19,4 % 18,7 %   18,9 % 18,3 %
EBITDAaL 29,2 27,5 6 % 92,8 81,8 14 % 117,8 106,8
EBITDAaL-marginal 14,3 % 14,3 %   15,2 % 14,5 %   14,7 % 14,1 %
EBITA 23,4 21,8 7 % 75,7 64,8 17 % 95,0 84,1
EBITA-marginal 11,5 % 11,4 %   12,4 % 11,5 %   11,9 % 11,1 %
Antal laboratorietester under perioden (miljoner) 40,2 38,2 5 % 120,3 113,3 6 % 159,4 152,4
Antal laboratorier 132 139 -5 % 132 139 -5 % - 135
Antal blodprovscentraler 1 101 1 053 5 % 1 101 1 053 5 % - 1 046
Antal kliniker 34 35 -3 % 34 35 -3 % - 36

Loading...