Logo

Koncernens utveckling tredje kvartalet 2026

Kommentarer och siffror avser kvarvarande verksamhet, om inte annat anges.

Intäkter uppgick till 570,8 MEUR (538,7 MEUR), en ökning med 6,0 %, med en organisk tillväxt om 8,0 %. Fördelat per betalare var tillväxten högst inom kontantbetald vård och övriga tjänster (FFS). Utvecklingen varierade mellan länderna, där Polen uppvisade en hög ensiffrig tillväxt.

Förvärvade intäkter uppgick till 0,6 MEUR. 

Valutakursförändringar hade en negativ påverkan om 2,0 % hänförligt till en svagare polsk zloty, rumänsk lei och ukrainsk hryvnia.

Under det tredje kvartalet präglades det makroekonomiska klimatet i CEE-regionen av stigande bränslepriser, vilket resulterade i en högre total inflation i regionen. I Polen var den totala inflationen i genomsnitt 3,5 % under kvartalet men inflationen tilltog och uppgick till 4,1 % i september. Den underliggande inflationen, exklusive livsmedel och energi, var i genomsnitt 3,2 % jämfört med 3,0 % i föregående kvartal. Arbetslösheten var oförändrad jämfört med föregående kvartal och uppgick till 5,8 %.

Till skillnad från Polen avtog inflationen i Rumänien under kvartalet, främst till följd av gynnsamma baseffekter från höjd mervärdesskatt och avreglering av pristak på energipriser. Den totala inflationen uppgick i genomsnitt till 7,0 % under kvartalet jämfört med 10,7 % i föregående kvartal. Arbetsmarknaden uppvisade en viss återhämtning då arbetslösheten sjönk till 6,4 % vid utgången av augusti från 6,8 % föregående kvartal. Samtidigt fortsatte den politiska osäkerheten, däribland avsaknaden av en stabil parlamentarisk majoritet, att bidra till osäkerhet kring de bredare makroekonomiska utsikterna.

Den 6 augusti, offentliggjordes att Medicover har ingått avtal om att avyttra sjukhusverksamheten i Indien, till fonder förvaltade av det globala investmentbolaget KKR. Medicovers ägande uppgår till 66,1 %. Genom transaktionen tillförs Medicover en kontant bruttolikvid om cirka 740 MEUR vilket möjliggör ett snabbare genomförande av strategin i Polen, Tyskland och Rumänien med en stärkt finansiell ställning och ökad flexibilitet. Transaktionen förväntas slutföras under det fjärde kvartalet (se not 2).

Chart: Koncernens intäkter kv, MEUR
Chart: Koncernens intäkter fördelat per land kv
Chart: Koncernens EBITDA kv, MEUR

Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 49,3 MEUR (40,4 MEUR), rörelsemarginalen var 8,6 % (7,5 %).

EBITDA uppgick till 99,3 MEUR (90,9 MEUR), en ökning med 8,4 MEUR. EBITDA-marginalen var 17,4 % (16,9 %). Justerad EBITDA uppgick till 101,3 MEUR (94,7 MEUR), en marginal på 17,8 % (17,6 %).

EBITDAaL uppgick till 70,9 MEUR (63,2 MEUR), marginalen var 12,4 % (11,7 %). Justerad EBITDAaL uppgick till 72,9 MEUR (67,0 MEUR), marginalen var 12,8 % (12,4 %).

Nettoresultatet uppgick till 24,8 MEUR (19,2 MEUR), en marginal på 4,3 % (3,6 %). Finansnettot uppgick till -16,4 MEUR (-13,0 MEUR), varav -13,5 MEUR (-12,9 MEUR) var hänförligt till räntekostnader och kontraktsavgifter för koncernens lån och övriga diskonterade skulder. Av räntekostnaderna avsåg -5,3 MEUR (-5,3 MEUR) leasingskulder. Valutakursförlusterna uppgick till -4,0 MEUR (-1,2 MEUR), varav -3,1 MEUR (-1,1 MEUR) var hänförliga till eurodenominerade leasingskulder, huvudsakligen i Polen.

Resultat per aktie före/efter utspädning var 0,162 EUR (0,127 EUR).

Jämförelsestörande poster
Förvärvsrelaterade kostnader var -0,1 MEUR (-0,1 MEUR).

Kostnader för aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument uppgick till -1,9 MEUR (-3,7 MEUR).

Finansiella mål för 2026-2028

Medicovers finansiella mål, som fastställdes i februari 2026, förblir oförändrade till efter att avyttringen av Medicover Hospitals India har slutförts och avser koncernen totalt. Dessa mål understryker Medicovers fokus för hållbar tillväxt, operativ effektivitet och långsiktigt värdeskapande för alla intressenter. Medicover befinner sig endast nio månader in i den finansiella målperioden och utvecklas i linje med plan.

Intäkter*

Mål 2028

>3,25 miljarder EUR

*Organiska intäkter

Justerad organisk EBITDA

Mål 2028

>600 miljoner EUR

 

Skuldsättningsnivå* 

Mål 2028

≤3,0 x

*Lån efter avdrag för likvida medel och likvida kortfristiga placeringar i förhållande till justerad EBITDAaL

Finansiella nyckeltal, koncernen

MEUR Q3 2026 Q3 2025¹ ∆ 9M 2026 9M 2025¹ ∆ R12 Helår 2025¹
Kvarvarande verksamhet                
Intäkter 570,8 538,7 6 % 1 721,6 1 618,0 6 % 2 281,0 2 177,4
Rörelseresultat (EBIT) 49,3 40,4 22 % 145,0 118,0 23 % 179,5 152,5
Rörelsemarginal 8,6 % 7,5 %   8,4 % 7,3 %   7,9 % 7,0 %
Nettoresultat 24,8 19,2 29 % 71,8 59,1 21 % 90,9 78,2
Vinstmarginal 4,3 % 3,6 %   4,2 % 3,7 %   4,0 % 3,6 %
Resultat per aktie före utspädning, EUR 0,162 0,127 28 % 0,471 0,391 20 % 0,600 0,519
Resultat per aktie efter utspädning, EUR 0,162 0,127 28 % 0,470 0,390 21 % 0,598 0,518
EBITDA 99,3 90,9 9 % 294,5 263,5 12 % 379,0 348,0
EBITDA-marginal 17,4 % 16,9 %   17,1 % 16,3 %   16,6 % 16,0 %
Justerad EBITDA 101,3 94,7 7 % 302,3 276,0 10 % 391,1 364,8
Justerad EBITDA-marginal 17,8 % 17,6 %   17,6 % 17,1 %   17,2 % 16,8 %
EBITDAaL 70,9 63,2 12 % 210,2 184,1 14 % 267,0 240,9
EBITDAaL-marginal 12,4 % 11,7 %   12,2 % 11,4 %   11,7 % 11,1 %
Justerad EBITDAaL 72,9 67,0 9 % 218,0 196,6 11 % 279,1 257,7
Justerad EBITDAaL-marginal 12,8 % 12,4 %   12,7 % 12,1 %   12,2 % 11,8 %
EBITA 52,1 44,8 16 % 153,5 129,6 18 % 191,3 167,4
EBITA-marginal 9,1 % 8,3 %   8,9 % 8,0 %   8,4 % 7,7 %
Justerad EBITA 54,1 48,6 11 % 161,3 142,1 14 % 203,4 184,2
Justerad EBITA-marginal 9,5 % 9,0 %   9,4 % 8,8 %   8,9 % 8,5 %
EBITAaL 46,8 39,5 18 % 137,7 114,6 20 % 170,3 147,2
EBITAaL-marginal 8,2 % 7,3 %   8,0 % 7,1 %   7,5 % 6,8 %
Justerad EBITAaL 48,8 43,3 13 % 145,5 127,1 14 % 182,4 164,0
Justerad EBITAaL-marginal 8,6 % 8,0 %   8,5 % 7,9 %   8,0 % 7,5 %
Koncernen totalt²                
Nettoresultat 25,2 18,6 36 % 69,6 55,4 26 % 86,9 72,7
Resultat per aktie före utspädning, EUR 0,169 0,129 31 % 0,476 0,390 22 % 0,601 0,514
Resultat per aktie efter utspädning, EUR 0,169 0,129 31 % 0,475 0,389 22 % 0,599 0,513

¹Jämförelsesiffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet.
²Inkluderar kvarvarande och avvecklad verksamhet.

Loading...